‘Turizm Rehberliği: Mesleğin Bugünü ve Geleceği’ Söyleşisi Gerçekleştirildi

11 Şubat 2021

‘Turizm Rehberliği: Mesleğin Bugünü ve Geleceği’  çevrimiçi söyleşisi 6 Şubat 2021 tarihinde BAİBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım SALDAMLI moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Aynı anda YouTube ve Instagram üzerinden canlı yayın olarak gerçekleşen etkinliğe TUREB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural ve TUREB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Sedat Bornovalı konuk oldu. Turizm Rehberliği bölümümüz Açık Rota Turizm Rehberleri Öğrenci Topluluğu’nun materyal hazırlığı, duyuru ve yayın çalışmalarına katkı sağladığı etkinlikte Türkçe turist rehberi, dil sınavı ücreti ve dil sınavının çevrimiçi gerçekleştirilmesi gibi konular hakkında konuşuldu. Etkinliğe farklı fakültelerden akademisyenler, öğrenciler, sektörde çalışan profesyonel turist rehberleri katılım sağlayacak görüşleriyle etkinliğe katkı sağladılar.

Etkinlikte nitelikli turist rehberine ihtiyaç olup olmadığı sorulduğunda Suat Tural, turist rehberlerimizin büyük çoğunluğunun ülkesel rehber olduklarını ve ülkenin her bölgesinde rehberlik yapabilecek kapasitede olduklarını söyledi. Aynı zamanda Türk turist rehberleri dünyanın en iyi turist rehberleri arasında gösterildiğine ve turist rehberlerimizin dünyanın her yerinde ülkemizi temsil ettiğine vurgu yaptı. Ayrıca TUREB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural, turist rehberliği mesleğinde yabancı dil koşulunun kaldırılması çalışmalarını değerlendirerek 131 yıldır zorunlu tutulan yabancı dil şartının kaldırılmasına kendisinin ve çoğu meslektaşının karşı olduğunu belirtti. TUREB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Sedat Bornovalı ise pandemi sonrası turizmin çok daha ön planda olacağını, kendini geliştirmekte olan turist rehberliği öğrencilerinin gelecekte iş sıkıntısı çekmeyeceklerini öğrencilerimize aktardı.

Etkinlik Asım Saldamlı hocamız ve konuklarımızın etkinliğe katılan herkese teşekkürleri ve turist rehberliği mesleğinin geleceği olan öğrencilere iyi dilekleri ile sona erdi. Katılımcılar Dekanımız Prof. Dr. Asım Saldamlı’ya ve TUREB temsilcisi konuklara düzenlenen etkinlik için teşekkürlerini ilettiler. 

FAKÜLTE DUYURULARI

Top