Print this page

Türkiye’de Av Turizminden Fotoğraf Avcılığına Paneli Düzenlendi.

21 Aralık 2020

10 Aralık 2020 saat 13:00’de Üniversitemiz Turizm Fakültesinde Av Turizminden Fotoğraf Avcılığına konulu çevrimiçi panel düzenlendi. Turizm Rehberliği Bölümümüz Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsa Bayhan’ın düzenleyiciliğini gerçekleştirdiği ve moderatör olarak katkı sağladığı panelin konukları Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Saldamlı, profesyonel doğa fotoğrafçısı Ali Şenel, profesyonel turist rehberi ve turizm yazarı Fırat Oktar ile konuya ilgili akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.  

Toplantı Prof. Dr. Asım Saldamlı’nın açılış konuşması ile başladı. Turizm Fakültemiz Dekanı Asım Saldamlı ‘Ülkemiz turizminin, bölgemiz turizminin ve Bolu turizminin geleceğe dönük ilerleyişi hususunda araştırmalar yapmaya çalışıyoruz. Ancak son dönemde yaptıklarımızı halkla paylaşmak konusunda konferanslar, kongreler gibi etkinlikleri pandemi sebebiyle yüz yüze gerçekleştirmemiz mümkün olmuyor. Bu yüzden bu çevrimiçi etkinliğe katılım sağlayan tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum.’ şeklinde panelin açılışını yaptı. Ardından turizmin her geçen gün bireysel, öznel ve butik bir nitelik kazandığını belirten Asım Saldamlı turizm işletmelerin, acentaların ve sektörel uzmanların doğaya dönük turistik ürünleri artırdığını vurguladı. İnsanlarda doğa, çevre ve hayvanlar konusunda artan bilinç ve doğaya özlemin turizmin geleceğini etkilediğini ifade etti. Konuya ilişkin kapsamlı açıklamalarıyla çerçeveyi ortaya koyan Asım Saldamlı konuklara başarılar diledi.

Moderatör Dr. Öğr. Üyesi İsa Bayhan tarafından konuya ilişkin açıklamalarını yapmak üzere profesyonel turizm rehberi ve acenta işletmecisi Fırat Oktar’a söz hakkı verildi. Fırat Oktar, ‘Ben çalışma hayatıma trekking rehberliği yaparak başladım. Bolu’da doğmuş, Bolu’da yaşayan biri olarak ilk zamanlardan itibaren doğa içerisinde çalıştım. Rota ve parkurlarımızı hazırladık. Bolu aslında doğa turizmi için mükemmel bir şehir. Pek çoğu az bilinen inanılmaz güzel rotalarımız var. Bugün bizim Bolu Platformu ile gündemimizde köy evleriyle ilgili çalışmalarımız var. Av turizmi turizm çeşitlerinden biri ve profesyonel olarak odaklanan acentalar var. Turizmin her çeşidinin kendine özgü yanları var. Mevcut eğilimlere baktığımızda kuş gözlemciliği, kelebek ve bitki gözlemciliği, yaban hayatı fotoğrafçılığı konularının, farklı alternatiflerin arttığını görüyoruz. Ben Bolu’da kültür turizmin önemli çekicilik olduğunu görüyorum. Mudurnu Ahilik Esnaf Duası mesela, insanların izlemeye geldiği bir husus. Bolu’da her şeyimiz var, doğamız var, kültürümüz var, tarihimiz var, sivil mimarimiz var. Bu konularda çalışıyoruz ve güzel işler ortaya çıkarmak için yerelde işbirliği halindeyiz.’ cümleleriyle katkı sağladılar. Ardından Bolu’nun temel çekiciliğinin doğa olduğunu, Yedigöller gibi, Abant gibi güzel doğal alanlarının dikkatle korunması gerektiği, sosyal medya ve internet teknolojilerinin turizmde dikkate alınması gerektiği hususlarına vurgu yapan Fırat Oktar etkinlik için teşekkürlerini iletti.

Konuşmacılar sonrasında kendisi kısa bilgilendirmesine geçen Turizm Rehberliği Bölümümüz Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsa Bayhan ‘Turizmde temel kaynaklarımız doğa, tarih, sosyal ve kültürel değerlerdir. Doğa bunların en önemlilerindendir. Ülkemiz flora ve faunası eşsiz zenginliği ve doğal güzelliği ile turistlerin çokça tercih ettiği ülkelerden. Turist sayımız 50 milyonu geçti. 50 milyar dolar turizm geliri hedefine yaklaştık, Covid-19 pandemisi buna engel oldu. Turist sayılarımız ve turizm gelirlerimiz artarken bizim her turistik çekiciliği planlı, bilinçli ve başarılı şekilde kullanmamız gerekiyor. Doğamız, yaban hayatımız, göllerimiz, milli parklarımız benzersiz ve çok kıymetli. Bolu’da doğal güzellikleriyle eşsiz bir konumdadır. Bu konuda üç unsuru belirtmemiz gerekir. Kaçak avcılık hususu doğamız için bir tehdittir. Bunu engellemek için büyük çabalar var. Bununla birlikte av turizmi Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından yönetilir. Kendileri doğal alanlarda hayvan popülasyonunu izleyip belirli erişkin yaşın üzerinde hayvanların avlanmasına hayvanların türleri, yaşları, cinsiyetleri ve sayıları hususlarında kriterleri duyurarak avcılara izin vermektedir. İlgili kuruluşlarımız av turizmini pek çok ülkeye kıyasla daha titiz sürdürür. Kaçak avcılığı da önlemeye çalışırlar, basından duyarız. Son olarak geldiğimiz noktada popüler turistik olgulardan biri de fotoğraf avcılığı. Konuğumuz doğa fotoğrafçısı Ali Şenel gibi profesyoneller doğada haftalarca kamp kurup dağ keçisi, geyik, karaca, bozayı gibi hayvanların resmini çekmektedir. Turizm bugün foto safari, ekoturizm, ornito turizm dediğimiz kuş gözlemciliği, oryantiring gibi yeni ilgilere yönelmektedir. Bolu ilinde bunların da yaygınlaşacağından eminim. Dünya nüfusu artıyor ve doğal alanlarımız azalıyor. Zamanla av turizminin yerini fotoğraf avcılığına bırakması gerektiğini düşünüyorum.’ ifadeleriyle etkinliğe katkı sağladılar.

Doğa fotoğrafçısı Ali Şenel ise, ‘Bu işe doğa sevgim ile başladım. Çekirdekten yetiştim diyebilirim. Yüksek lisans mezunuyum. Aslında doktora tamamlayabilecek iken doğa sevgim beni doğa fotoğrafçılığına yönlendirdi. 7-8 yıldır profesyonel olarak bu işi yapıyorum. Sponsonluk çalışmaları, doğa fotoğrafları, belgesel ve video klip içerikleri hususlarında projeler gerçekleştiriyorum. Doğa hepimiz için çok kıymetli. Bolu Kıbrıscık ve Beypazarı hattında kızıl geyiklerin çok resmini çektim. Dağ keçisi, kuş, çakal, kurt, bozayı gibi pek çok hayvanın güzel fotoğraflarını farklı projelerde ortaya koydum. Bir avcı gibi çalışıyoruz. Türkiye’de bu işi yapanlar bir elin parmağını geçmez. Avcılar gibi günlerce doğadayım. Kamp kurup belirli rotalarda bu hayvanların peşine düşüyorum. Onlara doğal koşullarında yaklaşıyorum. Aramızdaki fark kullandığım fotoğraf makinesidir. İnsanların doğaya olan özlemlerini hepimiz gözlemliyoruz. Doğaya ve hayvanlara olan merakımızı çevreyi temiz tutma, doğayı koruma, yaban hayatını tahrip etmeme konularında da göstermek her bilinçli vatandaşımızın sorumluluğudur. Doğa ve çevre bilinci hususunda farkındalığımızın artmasını istiyorum.’ şeklinde görüşlerini paylaştı. Ardından akademisyenlere ve öğrencilere çektiği doğa fotoğraflarını ve yaban hayatı gözlemlerini anlatan Ali Şenel sunduğu görselleriyle de panelin keyifli şekilde gerçekleşmesine katkı sağladı. Etkinlik sonunda katılımcı akademisyenler ve öğrenciler panelistlere teşekkürlerini ilettiler.